Alfa Psikoloji Destek Merkezi

Telefon: +90 (216) 550 94 95 Telefon: +90 (342) 231 93 73
E-Posta: info@alfapsikoloji.com

Kekemelik çözüm tekniğimiz

Kekemelik çözüm tekniğimiz

Kekemelik konuşma anında yanlış nefes alımından dolayı boğazda blok oluşması sonucunda meydana gelen takılmalar, tutulmalar, teklemeler şeklinde oluşan bir konuşma bozukluğudur. Kekemeliğin 5 alt boyutu vardır. Bu alt boyutları seanslarda çok detaylı anlatıyorum ama burada kısaca yine bahsedeceğim. Kekemelik tek yönlü bir sorun değildir. Sadece bir yöntemle kekemeliği tedavi edemezsiniz. Şimdi bu alt boyutları kısaca anlatayım.

1- Kekemelik Düşünce Boyutu: Hiçbir kekeme evde tek başına, kendi kendine konuşurken kekelemez. Ama aynı kekeme topluluk önüne çıktığında pe…pe…pe….pe konuşamaz. Neden acaba? Hiç düşündünüz mü? Bunun sebebi kekeme evde tek başına kendi kendine konuştuğunda onu denetleyen ve gözetleyen birisi yok. Bundan dolayı kekeme sosyal baskı hissetmez. Ama topluluk önünde konuşacağı zaman sosyal baskı hisseder. Bu baskıyı hissettiği andan itibaren de bilincine hemen negatif düşünceler gelmeye başlar. “Kekeleyeceğim… Bana gülecekler… Rezil olacağım. Benimle alay edecekler” gibi düşünür. Negatif düşünce  = Negatif davranıştır. Böyle düşünen birisi kekeler. Adam bana geliyor. Asansörde kendi kendine konuşuyor, sorun yok. Bir dakika sonra benim karşıma geliyor. Bu sefer dut yemiş bülbül gibi tık yok. Konuşamıyor. Yahu aynı dil, aynı çene, aynı kafa, aynı biyoloji, aynı anatomi… Ne oldu da bu adam bir dakika sonra konuşamadı? Olan şey; bilince negatif düşüncenin gelmesidir. O zaman bu negatif düşünceyi nasıl ortadan kaldıracağız? Bunun teknikleri nelerdir? İşte terapi sürecinde bu konuya odaklanacağız.

2- Kekemelik Nefes Boyutu: Kekemelerin nefes alış veriş ritimleri bozuktur. Her kekeme nefesini göğüsten alır. Bu göğüs nefesi zararlı ve yetersiz bir nefestir. Kekemeler şarkı türkü söylerken kekelemez. Ama heyecanlandığı zaman konuşamaz. İlginç değil mi? Bunu sebebi kekemelerin nefes alış veriş ritimlerinin bozuk olmasıdır. Şarkı türküde nefesini alır, sesini inceltir, kalınlaştırır. Sorun yaşamaz. Ama heyecan anında hemen kilitlenir. Bunun için kekemelerin düzenli bir nefes terapisine katılması gerekir. Arabanın benzini olmazsa araba gitmez. Kekeme nefesi düzenli alamazsa konuşamaz. Nefes terapileri ile bu sorunu da ortadan kaldırıyoruz.


3- Kekemelik Hız Boyutu: Yapılan nörolojik araştırmalar kekemelerin beyninin hızlı çalıştığını göstermiş. Normal insanlarda düşence hızı ile konuşma hızı paralel gidiyor. Konuşuyorum, anlatıyorum.
------------------> Düşünme hızı
------------------> Konuşma hızı
Yukarıdaki tablo normal insanların düşünme ve konuşma hızını gösteriyor. İkisi de eşit…
-------------------------------------> Düşünme hızı
-------------> Konuşma hızı
Yukarıdaki tabloda kekemelerin düşünme ve konuşma hızını gösteriyor. Dikkat ederseniz düşünme hızının önde olduğunu göreceksiniz. Yani bu iki hız paralel değil. Ben kekeme değilim. Benim konuşma hızımla düşünme hızım paralel. Örneğin ben bir saniyede 5 kelime düşünüyorum. Bu 5 kelimeden birisini alıp cümlede kullanıyorum. Ama kekeme bir saniyede 25 kelime düşünüyor. Çünkü düşünce hızı çok yüksek… Bu 25 kelimeden birisini seçecek ve cümle içinde kullanacak. Bu sırada bocalıyor. Şey… yani… mesela… ha… hı… gibi asalak sesleri çok kullanırlar. Kekemelerde de düşünme hızı ile konuşma hızının paralel hale getirilmesi gerekir. İşte bunun tekniklerini öğreneceksiniz.

4- Kekemelik Duygusal Boşalım: Aşırı sıkıntı, stres, kaygı, korku kekemeliği artırır. Kekemeler mutlu ve huzurlu olduklarında rahat konuşurlar. Ama gergin oldukları dönemde kekemelik artar. Şimdi daraldığınızda, bunaldığınızda, korktuğunuzda anneniz, babanız ne der? “Evladım korkma! Korkacak ne var? Hadi git konuş. O da senin gibi bir insan” Söylenen bütün bu sözler nasihattir. Hiçbir faydası olmaz kekemeye. Ama biz psikolog olarak nasihat etmeyiz. Her şeyin bir tekniği vardır. Biz teknik öğretiriz. “Ahmet’ciğim” “Efendim Hocam” “Hocanın karşısında konuşurken korkuyor musun?” “Evet hocam” “O zaman al sana teknik. Bu tekniği uygula” deriz. Bizi diğer insanlardan ayıran en önemli şey teknik öğretmemizdir. Yüzmenin bir tekniği var, değil mi? Şimdi adam suya düşmüş. Su yutuyor, boğuluyor. Normal vatandaş derki “Kardeşim yüzde gel. Hadi kulaç at” Yahu adam yüzmeyi bilse zaten yüzecek. Ama bilmiyor. Biz adama önce yüzmenin tekniğini anlatırız. Biz kişilerin kekemeliğini çözerken kendisine teknik öğretiyoruz. Yoksa “güzel konuş, takılma, heyecanlanma” dememizin bir anlamı yoktur. İşin ehli olmayan kişiler nasihat ederler. “Ayşe topluluk önünde konuşurken heyecanlanıyor musun?” “Evet hocam” “Al sana teknik… Uygula” deriz. Ayşe tekniği uygular ve iki dakika sonra heyecanı kaybolur. İşte korkuyorsunuz, bastırılmış duygularınız var. Bütün bu duyguları “duygusal boşalım teknikleri” ile boşaltıyoruz. Boşaltılmayan duygular sizi her zaman gerer. Topluluk önünde konuşma korkusu, alay edilme korkusu, telefonla konuşma korkusu gibi korkularınızı boşaltmanız gerekiyor. “Korkunun üzerine git… Korkma” demek olmaz. Bütün bunlar eskiden kalma, basit ve yanlış yönlendirmelerdir. Muhakkak duygusal boşalım tekniklerini öğrenmeniz gerekir. Size bu teknikleri seanslarımızda öğretiyoruz.

5-  Kekemelik Travmatik Olaylar: Her insanın hayatını geçmişte yaşamış olduğu acı veren, üzüntülü, stresli travmatik olaylar etkiler. Bilinçaltı her şeyi kaydediyor. Mutlak unutma yok. İlk defa nasıl kekeme oldunuz? Sınıfta konuşurken kekelediniz ve size güldüler. Bir marketten alış veriş yaptınız. Para verirken takıldınız, size güldüler. Bütün bunları bilinçaltı kaydediyor, kodluyor. Kodlanan bu veriler hayatınızın her aşamasında sizi yönlendiriyor. Sınıf ortamına benzer bir yere girdiğinizde bilinçaltı hemen ilk olumsuz anınıza gidiyor. “Sen 7 yaşında sınıfta sorun yaşamıştın. Sana gülmüşlerdi. Bak burası da oraya benziyor. Aynı şeyleri burada da yaşayacaksın. Hadi hemen buradan uzaklaş” diyor. Siz durduğunuz yerde geriliyorsunuz, daralıyorsunuz, heyecanlanıyorsunuz. Oradan çıkmak istiyorsunuz. Tabi bu psikolojik ve fizyolojik gerginlik sizin kekelemenize yol açıyor. İşte biz ilk olaylara hipnozla format atıyoruz. İlk olayları siliyoruz. Bu işlemi yapmazsanız bilinçaltı sizi her zaman ilk olaya göre yönlendirir. Hipnoz uygulamaları onun için önemlidir. Uygulamış olduğumuz terapi teknikleri bütüncül bir yaklaşım gösterir. Terapilerde yüzlerce teknik öğreneceksiniz. Uyguladığımız tekniklerin Türkiye'de uygulanan uzatmalı yöntelerle alakası yoktur. Biz merkez olarak psikolojik terapi süreçlerine ağırlık veriyoruz.

Tags: kekemelik, panik atak, depresyon, vajinismus,  depresyon gaziantep, gaziantep panik atak, gaziantep vajinismus, gaziantep kekemelik, gaziantep psikolog, aile terapisi, cinsel terapi, sınav kaygısı, erken boşalma