Alfa Psikoloji Destek Merkezi

Telefon: +90 (216) 550 94 95 Telefon: +90 (342) 231 93 73
E-Posta: info@alfapsikoloji.com

Kendinden kaçış

Kendinden kaçış

Hayatta arkadaşlık yapamayacağınız tek kişi sizsiniz. Her insan kendinden kaçar. Kendimizden kaçmak için geliştirdiğimiz stratejiler vardır. İşte bunların başında çalışmak gelir. Sürekli kendi kendini dinleyen, yalnız kalan insanların ruh sağlığı bir süre sonra bozulur. Neden insanlar eğlenceye, içkiye, kumara vuruyor kendini? Batı insanının en büyük talihsizliği yalnızlığıdır. Yalnızlık insanı boğar. Normal bir insan sürekli kendiyle olamaz. Bunun için partilere, kulüplere, sohbetlere, toplantılara, seminerlere gider. Katilin, sapığın, hırsızın arkadaşlığına katlanabilirsiniz. Ama hayatta kendi arkadaşlığınıza hiç katlanamazsınız. Kendinden çok korkarsın. Tek başına kaldığında delirmeye başlarsın. Depresyon hastaları olsun diğer kişilik bozuklukları olsun kişi hemen kendi içine kapanır. Bu durum uzun süre devam ederse akli dengesiniz kaybeder. Eğer böyle bir yakınınız varsa sakın onu kendiyle baş başa bırakmayın.

Yapılan bir araştırmaya göre bir kişi üç hafta içinde çıldırabiliyormuş. Bütün arkadaşların, bütün faaliyetlerin elinden alındığında, dünya ile iletişimin tamamen kesildiğinde üçüncü haftadan itibaren çıldırmaya başlıyorsun.

Kimsenin olmadığı bir odada tek başınasın. İlk 4-5 gün hayal kuracaksın. İçinden konuşacaksın. İçsel gevezelikler yapacaksın ve bir süre sonra bunlar seni sıkmaya başlayacak.

Birinci haftadan sonra yüksek sesle kendinle konuşacaksın. Kendi sesini duymak sana ilk günlerde iyi gelecek. Yüksek sesle konuşmak sende iki kişi yanılsamasını oluşturacak. Ama bu durum da bir süre sonra seni sıkacak.

İkinci haftadan itibaren ipler kopmaya başlayacak. Çünkü hem kendinle konuşacaksın hem de kendine cevaplar vereceksin. İşte kendi kendine cevap vermeye başladığın zaman kendiliğin bölünecek. Artık tek kişi değilsin, kendi içinde iki kişisin. İçindeki bir kişi soru soracak, diğer kişi cevap verecek. Artık tamamen delirdin. Allah rahmet etsin. İşte birisine hapis cezası vermenin sebebi onu kendiyle baş başa bırakmaktır.

Şimdi bir gazete haberi paylaşayım sizinle: “Norveç'in başkenti Oslo ve Ütoya Adası'nda gerçekleştirdiği iki ayrı saldırı ile 77 kişiyi öldüren aşırı sağ görüşlü Anders Behring Breivik, mahkemedeki son duruşmasında, terör suçundan 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı.”

77 kişiyi öldürmüş ve komik bir ceza alıyor. Bu adamın bu hapishaneden aklını yitirmeden çıkması imkansız. Çünkü hiçbir şekilde kendisi ile irtibata geçilmiyor.

Bazen danışanlarımız bana “Hocam kendi kendime konuşuyorum. Bende bir sorun mu var acaba? Bana yardım edebilir misiniz?” derler. Ben de “Herkes kendi kendine konuşur. Ama siz kendinize cevap vermeye başladıysanız o zaman tedaviye ihtiyacınız var” derim. İşte insanlar er yada geç kendi kendine cevap vermeye başlar. İşte o anda delirdiniz. Konuşmak bir ihtiyaçtır. İşte bu ihtiyacınızı karşılayamazsanız sorun ortaya çıkar. Kendi konuşmanıza cevap veriyorsanız psikolog olarak sizi bekliyoruz efendim.