Alfa Psikoloji Destek Merkezi

Telefon: +90 (216) 550 94 95 Telefon: +90 (342) 231 93 73
E-Posta: info@alfapsikoloji.com

Kekemelik Çözüm Süresi Nedir?

Kekemelik Çözüm Süresi Nedir?

5 Boyut Terapisi 2 (iki) günlük, 15 (on beş) günlük ve 30 (otuz) günlük seanslardan oluşur. Bize gelen kekemelerle öncelikle ön görüşme yapıyoruz. Tahmini kekemelik sorunu kaç günde çözülür ona bakıyoruz. Kişinin yaşına, kekemeliğinin şiddetine, kişinin eğitim durumuna, kişinin algı durumuna en uygun terapi sürecini belirliyoruz. 
2 Günlük Seanslar: Bu 2 günlük terapi sürecine öncelikle zaman sıkıntısı olan bazı kişileri alıyoruz. 2 günlük terapi sürecine katılacak kişinin en az üniversite mezunu olması gerekiyor. Meslek sahibi bazı kardeşlerimiz işlerini bırakıp gelemiyorlar. Doktor, hakim, savcı, müdür, yönetici gibi mesleklerde çalışan danışanlarımız bunlar. Adam işletme sahibi ve işletmeyi kimseye emanet edemiyor. İşte bu tür vakaları 2 günlük terapi sürecine alıyoruz. Toplam 10 saatlik bir seans uyguluyoruz. İlk gün saat ve ikinci gün 5 saat olmak üzere 10 saati dolduruyoruz. Bu 10 saatlik sürede sadece ana teknikleri öğretiyoruz. Kişi iki günde düzelmiyor. Sadece teknik öğreniyor. Memleketine gönderiyoruz. Orada bol bol uygulama yapıyor. Fırsat bulursa hafta sonları kontrol amaçlı yanımıza geliyor. 3-4 ay içinde yavaş yavaş düzeliyor. 2 günlük terapiye mecbur kalmadıkça kimseyi almıyorum. Gerçekten uzun süreli terapilere katılacak zamanı olmayan ve üniversite mezunlarını alıyorum.
15 Günlük Seanslar: 15 günlük terapilere ise yine zamanı sınırlı olan kişileri alıyorum. Başkasının yanında çalışan, devlet memuru, işletme sahibi kişileri alıyoruz. 15 gün boyunca ana teknikleri öğretiyoruz. Bol bol uygulama yaptırıyoruz. Aslında 15 günlük terapilerde kısa… Ama hayat şartları kişileri zorluyor. Kekeme izin alamıyor. 15 gün hiç yoktan iyidir diyoruz. 
30 Günlük Seanslar: Terapi sürecinin en güzeli, en faydalısı 30 günlük seanslardır. Kekeme bütün teknikleri sakin bir şekilde hazmede hazmede öğrenir. Uygulamaları bolca yapar. Biz de ondaki bütün eksiklikleri görüp telafi ederiz. 30 Günlük terapi sürecine zaman konusunda sıkıntısı olmayan kekemeleri alıyoruz. İlk okul, orta okul, lise ve üniversite mezunu olan herkes bu terapi sürecine katılabilir. Günlük terapi sürecimiz ise genelde sabah başlar. Kekeme danışanımız günlük ortalama 3 saat bizim yanımızda psikolojik terapi sürecine katılır. Hem bireysel terapiye hem de grup terapisine alırız kendisini. Kekeme bu 3 saatlik terapiden sonra evine gider. Evde ise 4-5 saat uygulama yapmasını isteriz. Ev ödevlerimizi kekemenin uygulamasını isteriz. Çünkü kekemelik terapisinin özü, mantığı, mantalitesi uygulamadır. Uygulama olmadan kekemelik çözülmez.  Kekemelikte genel uygulamalarımız ise şöyle yapılır.
1- Kekemelik terapisinin ilk aşamasında bilişsel terapilerle kekemenin negatif düşünce ve inançlarını ortadan kaldırıyoruz. Kişinin negatif inanç ve düşüncelerinin değişmesi çok önemlidir. Negatif düşünceler kekemeliği tetikler.
2- Davranışçı terapiler ile kekemenin istenmeyen alışkanlıkları ortadan kaldırılır. Dudak, dil, göz, el, ayak tikleri dikkat çeker. Bu davranışsal terapilerle tikleri ortadan kaldırıyoruz. Daha başka dikkat çeken bedensel tepkiler varsa onları da izale ediyoruz. 
3- Kekemeler sakin, mutlu, huzurlu olduklarında kekelemezler ama daraldıklarında, korktuklarında, üzüldüklerinde hemen takılırlar. İşte bu kaygı, korku, gerginlik duygularını duygusal boşalım teknikleri ile temizliyoruz. Gerginlik ortadan kaldırılınca kekeme takılmadan konuşur. Duygusal boşalım tekniği olarak çok basit, etkili, bilimsel teknikler uyguluyoruz.
4- Kekemelerin en büyük sıkıntısı genellikle nefestir. Kekemelerin hemen hemen hepsi nefesi yanlış kullanırlar. İşin bu kısmında doğru nefes tekniklerini öğretiyoruz. Bazı arkadaşlar diyafram nefes doğru nefes diye konuşuyorlar. Ama sadece diyafram nefesi yetmiyor. Kekemelikte nefesin bir çok alt boyutu vardır. Bu aşamada kekemeler ses tellerini, nefesini, gırtlağını doğru kullanmayı öğrenir.
5- Kekemelerin geçmişte yaşadığı travmatik olaylar kekemeliği tetikleyen en önemli faktörlerdir. Bu travmatik olayların silinmesi gerekir. Ben bu travmatik olayları virüse benzetiyorum. Şimdi bilgisayara virüs bulaştığı zaman ne yapıyoruz? Hemen format atıyoruz değil mi? İşte bunun gibi kekemelerin bilinçaltına da format atmak lazım. Bunun için 6 haftalık hipnoz uygulamalarımız var. Hipnoz çok hoş duyguların yaşanmasına vesile olur.
6- İlk günden itibaren kekemelerle alan çalışması yapılır. Kekeme günlük yeni teknikler öğrenir ve bunları çarşıda, pazarda uygular. Uygulama aşamasında çok hoş, çok komik, eğlenceli olaylar yaşarlar.
7- Bütün bu süreçlerin sonunda kekeme güzel konuşmayı başarır. Bu süreçte kekemenin özgüveni gelişir. Kekeme kendini her hali ile kabullenir. Artık “el alem ne der” korkusunu yaşamaz. Kendi olur. Eski haline güler. Kendine sevgi ile yaklaşır. Daha önce kekeme olduğu için korkan, insanlardan kaçan kekeme gider. Onun yerine her ortama giren, insanlarla konuşmak için can atan yeni kişi gelir. Bütün bu güzel gelişmelerin bedeli 15-20 gün boyunca günlük ortalama 7-8 saat uygulama yapmaktır. Hiçbir şey bedelsiz değildir. Bu bedeli ödeyen kekeme mutlu sona ulaşır. Biz merkez olarak profesyonel çalışıyoruz. 
 
Kekemelik Terapisine Kimler Alınmaz? 

- 7 Yaşın altındaki çocukları…
- Okuma-yazma bilmeyen kişiler…
- Zihinsel engeli olan kişiler…
- 60 yaşın üstündeki kişiler
- Terapi sürecine zorla getirilen kişiler…
- Terapiye katılmakta gönülsüz ve isteksiz olan kişiler…
- Terapi sürecinden mucize bekleyen, “dokunun, okuyun, üfleyin beni değiştirin” diyen kişiler…
- Düzeleceğine inanmayan vakaları terapi sürecine genellikle almıyoruz.

Tags: kekemelik, panik atak, depresyon, vajinismus,  depresyon gaziantep, gaziantep panik atak, gaziantep vajinismus, gaziantep kekemelik, gaziantep psikolog, aile terapisi, cinsel terapi, sınav kaygısı, erken boşalma